Vitaminler

Plantafluid Complex MC preservative-free
 
Multivitamin ve Bitkisel Komplex
İşlevsellik Kazandıran Saç ve Kafa Derisi (Scalp) Bakımı
Türk Dil Kurumu sözlüğü saçı başımızı kaplayan kıllar olarak tanımlamaktadır.
 
 
Saçlar tarih boyunca gücün ve cazibenin sembolü olmuştur. Antik zamanlarda sınırsız bir güce sahip olup aslanları yenen ve bütün savaşlarını kazanan Simpson da gücünü saçlarından almıştır. Ne zaman ki güzel Delilah, Simpson’u kendine âşık edip saçlarını kesti o zaman Simpson tüm gücünü kaybetmiş ve düşmanlarına yenilip esir olmuştur.
Eski Yunan ve Roma’da kadınlar ve erkekler saç kesimlerine büyük önem vermişlerdir. Kadınlar saçlarını uzatır ve genellikle kına ile kırmızıya boyayıp altın tozu serpiştirmişler ve taze çiçeklerle süsleyip cazibelerini artırmışlardır. Erkekler ise saçlarını kısa ve şekilli kestirirlermiş. Hunlar ve Slavlar saçlarının büyük bölümünü kazıtmışlar ve sadece bir bölümünü uzatmışlar. 
Türk’lerde ise genelde uzun saç esastı. İlk ve ortaçağ Arap toplumlarında da erkeklerin saçları omuzlarına kadar, hatta daha uzunmuşlar.  Yirminci yüzyılın başında kadınların saçlarını kısa kestirmesi ise özgürlük bayrağı açmak anlamına geliyordu. 1960’larda hippiler sisteme uzattıkları saçlarıyla karşı çıkmışlardı.
Saç günümüzde de çok önemli bir statü ve güzellik unsurudur, hatta Anadolu’da saçla ilgili bazı rüya tabirleri saçın hayatımızdaki önemine bir göndermedir. 
Mesela
- Uzun ve gür saçları rüyada görmek, ömrün uzunluğuna ve mal sahibi olunacağına
- Rüyada saç dökülmesi görmek ise sağlığın bozulacağına, şöhret ve itibar kaybına 
yorumlanmaktadır.  
Sağlıklı, canlı, parlak saçlar sağlığın sembolü olmakla beraber aynı zamanda cazibenin de en temel unsurlarındandır. 
 
 
Saçımızın Yapısı 
Saçlar uzun, keratin içerikli yapılardır. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tırnaklarımız da keratin yapıdadır. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de, amino asit olarak adlandırılan küçük moleküllerin birleşmesinden oluşmuş büyük bir moleküldür. 
Saçımızın yapısını oluşturan başlıca unsurlar;
Amino Asitlerin bileşiminden 
oluşan Keratin,
Su
Yağ
Renk pigmentleri 
· Melanin (kahverengi-siyah)
· Trikosiderin (kızıl, sarışın)
Vitaminler, Mineraller
Amino asitler tespih taneleri gibi art arda dizilerek büyük proteinleri oluştururlar. Tek bir saç telinin çapı, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, 0,05 ile 0,09 milimetre arasındadır. 
Saçlarımızın rengi yukarıda adı geçen renk pigmentlerinden veya bunların birbiri ile karışımından meydana gelir. Pigmentler, matrix hücrelerinin etrafında yer alırlar ve oluşan saç telinin medula ve korteks tabakalarında bulunurlar. Doğuştan renk pigmentlerinin eksikliğine ALBINO hastalığı adı verilir. Bu durumda saçlar, kaşlar, kıllar ve cilt tamamen renksizdir ve özellikle güneş ışınlarından tamamıyla korunmak gerekir.
Saç teli kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüş, küçük bir girinti olan saç kökünden çıkar. Saç kökünün çevresinde ve bitişiğinde saçları kayganlaştıran yağı (sebum) salgılayan salgı bezleri bulunur.
Epidermis derinin en dış tabakasıdır. Her saç teli epidermisteki bir çentikten çıkar. Saçımız iki ana bölümden oluşur. Bunlar saç kökü ve saç gövdesidir.
 
SAÇ KÖKÜ
Saç teli saç kökünden çıkar. Bu, epidermise gömülmüş, çay bardağına benzer yapıda küçük bir girintidir. Saç kökünün deri içinde kalan kısmının en uç bölümüne saç soğanı denir. Saç soğanı canlı ve sürekli bölünen hücrelerden oluşmuştur. Bu hücreler silindirik yapıdaki uzun, ince saç liflerini üretirler. Saç soğanında ayrıca, saça rengini veren pigmentleri üreten hücreler de bulunur. Bu pigmente melanin, onu üreten hücrelere de melanosit denir. 
Erkeklik hormonlarının (androjenler) reseptörlerinin de bu bölümdeki hücrelerin üzerinde olduğu bilinmektedir.
 
Saç soğanının en dip kısmında dermal papilla olarak adlandırılan ve damar yumağı içeren yapı bulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü bir iç ve bir dış kök kılıfı tarafından çevrelenmiştir. Dış kök kılıfının sonlandığı yerde epidermis başlar. Saç kökünün çevresinde ve bitişiğinde bir takım salgı bezleri de bulunur. Bunların en önemlileri saçları kayganlaştıran yağı (sebum) salgılayan yağ (sebase) bezleridir.
 
SAÇ GÖVDESİ 
Saçın derinin dışında kalan kısmına saç gövdesi denir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan bazı maddeler ve bir miktar sudan ibarettir. Saç tellerimiz ortalama 0,1 – 0,9 mm kalınlığında kolayca eğilip bükülebilen, aynı zamanda büyük bir dirence ve elastikiyete sahip yapıdadır. Saçı kesilen kişinin hiçbir acı hissetmemesinin nedeni işte bu yapıdır. Saç gövdesi üç tabakadan oluşur. Bunlar:
· Medulla (Saç İliği)
En içteki tabakadır.
· Korteks (Cortex – Saç Kabuğu)
Keratin liflerinden oluşan korteks saçın orta tabakasını oluşturur, saç teline esneklik, sağlamlık ve renk verir. Burada saç görünümü ile ilgili bütün önemli kimyasal prosesler oluşmaktadır.
 
Kütikül (Caticula – Saç Zırhı)
Bu renksiz ve ince tabaka ölü hücre kalıntılarının 6-10 kat halinde birbirlerinin üzerine balıksırtı gibi sarılmasından oluşmuştur. Bu tabaka saçların sağlık durumu konusunda aydınlatıcıdır. Sağlıklı saçlarda bu zırh düzgün bir görünüm vermekte ve ışığı optimum bir şekilde yansıtabilmekte ve saç korteksini koruyucu bir görev üstlenmektedir.
Saçımızın Büyüme Aşamaları
 
Saçlar, kıl follikülü denen ve saçı çevreleyen doğurucu bir tabakada üretilir ve uzamaya başlar. Buraya saç kökü de denebilir. Saçlar devamlı uzamazlar, uzama bir noktada durur ve sonra dökülür. Dökülen saçın yerine, saç follikülünden yeni saç teli üretimi başlar.  Bu süreç birbiri arkasına devam eder. Buna saçın yaşam döngüsü denir ve 3 evreden oluşur.  Bunlar: 
1- Anagen (büyüme) evresi
Bu evre, saç köklerinin en aktif olduğu devredir. Saçlar bu devrede 2 – 10 yıl boyunca uzarlar. Genetik olarak yatkınlık bu süreyi negatif etkilemekte ve saç büyüme süresini 3 – 4 aya kadar indirgemekte ve sonra katagen devreye geçmektedir. Anagen devrenin kısa olması saç kalitesini negatif etkiler ve saçlar cansızlaşır, parlaklığını kaybeder ve daha zor şekil alırlar.
2- Katagen (geçiş) evresi
Büyüme aktiviteleri durmaya başlar 1 veya 2 hafta kadar sürer.
3- Telogen (dinlenme ve dökülme) evresi
Bu evrede saç teli aynı boyda kalır. 3 ya da 4 ay kadar sürer. Bu süre sonunda, alttan gelen yeni saçın itmesi veya dışarıdan bir etken sayesinde saç kolayca kökünden atılır. 
Genel olarak;
· Kafa derimizde (scalp) ortalama 100’000-150’000 kadar saç bulunur ve saçların yaklaşık 85-90%’ı anajen fazında ve 10-15% telojen evresindedir.
· Saçlarımız ayda ortalama 1 ila 1,5 cm arası uzar ve toplam olarak saçlarımız yılda 15-20 km arası büyür.
· Günde ortalama 100 ila 150 saç dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir.
· Saç dökülmesi ve kellik, özellikle erkeklerde ve çok daha nadir olarak kadınlarda görülen ve dış görünüm güzelliğini negatif yönde etkileyen önemli bir sorundur.
 
Saç dökülmesi hem kadınları hem erkekleri etkler. Sadece kafa üzerinde meydana gelen tüm saç dökülme vakalarının 95%’nin nedeni saç foliküllerinin androjenik hormon dihidrotestosterona (DHT) olan duyarlılığının artmasındandır. Bu durumun adı olan androjenik alopesi, kalıtsal, kalıcı ve yaşlandıkça devam eder. 
· 5α Reductase II enziminin genetik nedenlerle programlanmış saç kökleri üzerine bir erkeklik hormonu olan testosteronu  dihidrotestosterona dönüştürmesi sonucu, saç dökülmesi kendini bir yağlanma ile gösterir ki bu durm saçlı deri üzerindeki kıl köklerine kadar uzanan porları tıkayarak saç foliküllerini boğar ve matrix hücrelerinin erken ölümüne neden olur. Bakım ancak bu hücreler ölmeden önce yapılırsa olumlu sonuçlar elde etmek mümkün görünmektedir.
v Ayrıca
§ Beslenme bozuklukları
§ Yanlış ürün kullanımı ve kalitesiz kozmetikler
§ Stres
§ Çevre kirliliği
§ Hamilelik
§ Bazı tedavi yöntemleri (kemo-terapi, vs.)
§ Sigara ve alkol tüketimi
§ Güneş, deniz, rüzgâr, su, vs. 
saç sağlığını ve dökülmelerini negatif olarak etkileyen nedenler arasındadır.
 
Plantapharm GmbH firması tarafından Viyana’daki laboratuvarlarında geliştirilen PL Complex MC-koruyucu içermez 
saç ve kafa derisine olan faydaları ve saç yenilenme özellikleriyle bilinen ve bitkisel literatürde tanımlanmış bitki özlerinin ve vitaminlerin yüksek bir sinerjik etki gösterdiği komplekstir. Kompleksi oluşturan aktifler;
 
Bitki ekstreleri;
1. Astragalus Membranaceus Root Extract
2. Ilex Paraguariensis Leaf Extract
3. Schizandra Nigra Fruit Extract
4. Curcuma Longa Root Extract 
5. Capsicum Frutescens Fruit Extract
6. Panax Ginseng Root Extract
7. Gingko Bioba Leaf Extract
8. Cucurbita Pepo Seed Extract
9. Linum Usitatissimum Seed Extract
10. Centella Asiatica Extract
11. Equisetum Arvense Extract
12. Panicum Miliaceum Seed Extract
13. Camelia Sinensi Leaf Extractt
14. Urtica Dioica Leaf Extract
15. Betula Alaba Leaf Extract
16. Aesculus Hippocastanum Seed Extract
17. Nigella Sativa Seed Extract
Vitaminler;
1. Panthenol (B5)
2. Niacin (B3)
3. Biotin (B7)
4. Folic Acid (B9)
5. Cyanocobalamin (B12)
6. Ascorbic Acid (vitamin-C)
 
 
X