SUDA BULUNAN KİREÇ VE KLORA KARŞI KORUYUCU ŞAMPUAN

EN NAZİK FAKAT EN GÜÇLÜ ETKİ

Saçlarınızı yıkamada kullandığınız kireç ve klor içeren duş suyunuzu değiştiremeyeceğinize göre, klorlu suyun saçlarınıza verebileceği zararları önlemeye yardımcı özel bir şampuan kullanmalısınız.
KİREÇ VE KLOR SAÇTA NE GİBİ OLUMSUZ ETKİLERE NEDEN OLUR? 
Klor son derece zehirli ve agresif bir kimyasaldır. Fakat buna rağmen yüzyıla yakın bir zamandan beri suların dezenfekte olunması diğer bir deyişle içinde barındırdığı bakteri ve mikroplardan arındırılması için dünyanın hemen her yerinde şehir sularına belli oranda katılmaktadır.
Saçlarımız özellikle şebeke suyu ve havuzlarda bulunan kireç ve klorun zararlı etkilerine karşı savunmasızdır. Saç tellerinin her biri, bir korteksi kuşatan ve koruyan bir manikürden oluşur. Doğal yağlayıcı olan sebum, saç kütiküllerini korur ve nemlendirir; hassas kortekste ilave katman koruma sağlar. Duş suyumuzda ve havuzlarda bulunan kireç ve klor ise özellikle de daha yoğunlaşmış buharlaşmış formda, yağlayıcı sebumu kıl foliküllerinden çekerek kuru ve cansız bırakır.
Saç ve cildin en önemli bileşeni proteindir. Sudaki klor, saç ve ciltteki proteini asitlendirerek epiderm tabakasını bozar ve cildin kuruyarak saçların kolay kırılması, çatallanması, kepeklenmesi, renginin bozulması, ağarması ve dökülmesine sebep olur. 
Kireç ve klor renklendirilmiş, perma yapılmış veya başka türlü kimyasal olarak işlenmiş saçlara çok daha zararlıdır. Zaten hasar görmüş saçlar duş suyundaki klora maruz kaldığında, etki çok yıkıcı olur.
Ayrıca yüzme havuzlarında bulunan ve yine dezenfektan olarak kullanılan klorda saçlarınıza aynı zararı verir.
Oksitleyici maddeler (klor) pozitif bir elektronik yüke sahiptir. Saçlarımız ve cildimiz bir havuzdan veya kapoldan klor ve bakır ile temas ettiğinde, bu elementler saçımıza ve cilde mıknatıs gibi bağlanır. Saçlarınız ve cildiniz bu elementler tarafından oksitlenir. Hava ve güneş (ayrıca oksitleyiciler) bu oksitleyici etkiyi birleştirerek saçların kurumasına, kırılganlaşmasına ve hatta renksizleşmesine neden olur.

 

 

 

X